Obrázek: Sokolovna Buštěhrad

KRAJSKÝ PŘEBOR MLÁDEŽE, MLADÁ BOLESLAV, 23.-24.6.2012

Rekordní KPM

[17.06.2012] - Stejně jako loni se i letos buštěhradská výprava vydala na finálový turnaj Krajského přeboru mládeže do Mladé Boleslavi. Rekordy byly pokořeny hned na začátku (15 "účastí"), na konci 1. dne (6 našich borců s 3 body ze 4 partií) a úplně na konci (počet medailí a nejlepší historické umístění v chlapecké kategorii). K přímo postupujícím Mirkovi Šefčíkovi a Lukášovi Dvořákovi si v H16 vybojovali právo účasti i Ondra Škubal s Dominikem Himlem. V H14 postoupil Jirka Šefčík, v H12 Ondra Varadi s Matesem Mayrhoferem, k nim se přidal náhradník David Lang (nemohl jet Matěj Mezera) a v H10 jen Kuba Mošovský. Dívky mají "vstup zdarma", čehož využily téměř všechny naše žákyně: Maruška Týmalová (D16), Martina Tajovská s Míšou Novou (D14), Eva Vrbová s Fančou Mošovskou (D12) a Lucka Dvořáková (D10). Šance na postup na Mistrovství Čech jsme dávali některým klukům v H16, Kubovi v H10 a tuhý boj jsme očekávali v kategorii dvanáctiletých.

Osobně jsem si vyhlásil vítěze speciálních kategorií (povětšinou jen pro buštěhradské reprezentanty), které posléze v textu snad obhájím :o).
nejlepší šachový výkon: Ondra Škubal
největší překvapení: Dominik Himl
největší bojovník: Lucka Dvořáková
největší štístko: Mirek Šefčík
největší ostuda: KŠ Říčany 1925 (konkrétně Řeřábková a Remeš)

HD16: Nejmenší konkurenci z holek měla ve své kategorii Maruška, kde se 4 holky praly o medaile, bronz si nakonec naše nejstarší žákyně vysloužila za vyhraný vzájemný dívčí souboj. Zkušení Ondra Š., Lukáš a Mirek se po prvním hracím dnu srovnali na 3., 4. a 5. místě, Dominik překvapivě uhrál 2,5 bodu. Právě Dominik, který letos konečně získal 3. výkonnostní třídu, překvapoval trpělivou a poměrně přesnou hrou a když v 5. kole přidal i odvahu, dostal se mezi 6 nejlepších! Další partii sice jako jedinou v turnaji totálně pokazil, ale v posledním kole stále hrál o postup na MČ. V lepší pozici se možná projevil nedostatek zkušeností nebo i únava a přehlédl vidličky. Dodatečně jsme zjistili, že k postupu mu stačila i remis :o(. Ze zbylých kluků se větším chybám vyhnul Ondra a protože mezi 4 pětibodovými měl druhé nejlepší hodnocení, odvezl si z MB stříbro! Lukáš po hrubce v 5. kole si zkušeně postup pohlídal a nakonec se k nim šťastně přidal i Mirek, na kterého jsem se nejdříve zlobil pro rychlou remis v posledním kole.

HD14: Jirkovi jsem moc šancí v silné konkurenci nedával, obzvlášť, když ve 2. kole zpackal slibnou partii. Pak ale dokázal porážet "slabší" soupeře a 4 body a 17. místo zklamáním nejsou. Holky (Martina s Míšou) mířily na medaile, Martina ale ve vzájemném souboji prohrála a když partii s další adeptkou na bednu - Zlámanou - pokazila a zachraňovala remis, uhrála 4 body, ale zbylo na ni díky pomocnému hodnocení jen 5. místo. To Míša měla pomocné body výborné, prala se do konce o titul, nakonec přidala do sbírky výpravy další stříbro. Nepěkný závěr měl krajský přebor čtrnáctiletých díky mladým říčanským šachistům Řeřábkové a Remešovi. V dívkách měly před posledním kolem 4 hráčky shodný počet bodů, právě Řeřábková nejlepší pomocné hodnocení. Matematika byla tedy jasná: k titulu potřebovala uhrát aspoň stejný výsledek jako nejlepší z ostatních. Jenže při čekání na vývoj poslední partie na její šachovnici zbyl už Remešovi samotný král proti dámě a pěšci na předposlední řadě... I v téhle pozici oba vyčkávali - snad že Řeřábková nabídne remis nebo "vyrobí" pat(?!) Remeš totiž potřeboval aspoň půlbodík k postupu na MČ... Nevím, jestli se v Řeřábkové probudil sportovní duch nebo se zalekla možného postihu (odešel jsem, protože to už se šachy a sportem nemělo nic společného), každopádně partii nakonec vyhrála.

HD12: Eva s Ondrou měli být naše hlavní želízka v ohni a také byli. Jenže 5. kolo a nezvládnutá lepší pozice (resp. tragické hospodaření s časem) jim udělalo škrt přes rozpočet a tak i když Eva zkazila i poslední partii, uhájila se 4 body 2. místo. Ondra sice dokázal posbírat 4,5 bodu, ale postup mu unikl na pomocné hodnocení. Velikým překvapením (pokud by nebyl Dominik, byla vítězkou kategorie) byla Fanča, která se trochu šachově zklidnila, v prvních 5 kolech měla samé hráče s 3. VT a přesto obsadila 4. místo mezi 9 dívkami! Po 3. kole jsem měl strach o Matese, ale dal se dohromady a 4 body a 13. místo je po přechodu z H10 mezi starší rozhodně úspěchem. Turnaj naopak nezvládal David, příliš mnoho chyb ho stálo body a většinou zápasil sám se sebou.

HD10: Bohužel obdobně se vedlo i Kubovi, kterému jsme dávali velké šance na postup. Nesoustředěnost a příliš rychlá hra, které ho provázejí na konci sezóny ho neopustily ani v Bolce. To Lucka se rvala téměř v každé partii, nepřesnosti dokázala opravit dobrou poziční hrou a vtipnými kombinacemi, které v kategorii nejmladších nacházejí uplatnění. A tak jen škoda 3. a 9. partie, kdy se po vydřeném průběhu o body připravila následnou hrubkou. Nakonec si připsala svůj letošní standard - 3 body - a 5. místo mezi dívkami.

Z Mladé Boleslavi jsme odjížděli spokojeni, drobné výpadky jedněch byly plně vyváženy radostí druhých a především jsme se všichni mohli radovat z toho, že dlouhodobá práce (H16) přináší ovoce.

| Buk Václav | mládež | zobrazeno: 7297x |

Obrázek: Sokolovna Buštěhrad RŽL konečné výsledky